ASP .NET Trust Level ve Security Exception Hatası - TeknoYouth

Yazılım

1.04.2021 22:13:00

ASP .NET Trust Level ve Security Exception Hatası

ASP .Net uygulamaları üzerinde çalışan classlar, Code Access Security(CAS) yapılarıyla belirli kısıtlamalara tabi tutulurlar. Bu kısıtlımalar genellikle uygulama geliştirirken dikkate alınmasa da uygulamalar localhosttan, sunucuya taşındığında belirli hatalar almamıza neden olabilir. Bu hataların başında Security Exception bizi beklemektedir. Geliştirdiğimiz uygulama her ne kadar sorunsuz çalışıyor gibi gözüksede, uygulama üzerinde çalışan classların, default olarak gelen kural dışında çalışması uygulamamıza  Security Exception hatası almasına neden olacaktır. Eğer IIS üzerinde çalışacak bir uygulama geliştirmediyseniz, Security Exception hatası almanızın nedeni herhangi bir güvenlik düzeyi belirlemediğinizden dolayıdır. 

NET uygulamasının hangi CAS kurallarına göre çalışacağını belirleyen (Full, Hight, Medium, Low, Minimal) belirli güvenlik kuramları vardır. Burada ki Security Exception hatasının çözümü ise bu güvenlik düzeyini web.config dosyanızda belirtmekten geçmektedir. Sahip olduğunuz hosting firmasının Trust Level düzeyini öğrenerek, sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Örneğin; Hosting.com.tr firmasının, ASP .NET CAS Güven Seviyesi Medium seviyededir. Bu seviyeye göre bu host üzerinde Full Trust seviyede geliştirilen bir uygulama çalıştıramazsınız. Bu durumda yapmanız gereken Uygulamanızı Medium seviye CAS Standartlarına uygun hale getirmek için web.config dosyasında medium seviyeye göre düzenleme yapmanız gerekmektedir. 

Bunun için web.config dosyasının içerisinde bulunan <system.web> parametresinin arasına <trust level="Medium" /> standartını eklemeniz gerekmektedir. Eğer ki bu eklemeden sonra uygulamanız da Security Exception hatası devam ediyorsa Hosting firmanızla irtibata geçip CAS Standartını Full olarak ayarlamalarını talep etmelisiniz. Host firmanızın gerçekleştirdiği Standart değişikliği sonrasında Güven Seviyesini; <trust level="Full" /> olarak değiştirererek Security Exception hatasının önüne geçebilirsiniz.
         

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


Okuyucu Yorumları


  • Zeki

    2.04.2021 14:13:00

    Merhaba, benim sunucumun trust levelini nasıl öğrenebilirim? İki gündür uğraşıyorum mail üzerinden yardımcı olursanız sevinirim.

  • webdem

    11.04.2021 20:36:00

    iki gündür security exception hatasını alıyordum dediğiniz şekilde deneme yanılma yöntemiyle sorunu çözdüm. asp.nette nereden hata fırlatacağı belli olmuyor halbuki uzunca süredir bir sorun yaşamamıştım

Yorum Yap