Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Para Kazanılır? - TeknoYouth

Ekonomi

18.04.2021 02:38:00

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Para Kazanılır?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Son günlerde oldukça popüler olan Bitcoin, kendi altyapısı ve borsası olan bir kripto(şifrelenmiş), Sanal para birimidir. İnternet üzerinde şifrenmiş olarak tutulan Bitcoin, günümüzde kullanılan fiili paralardan kullanım itibariyle hiç bir farkı yoktur. Ürettiğiniz veya satınaldığınız Bitcoin ile alışveriş yapabilir veya günümüzde kullanılan fiili paralarla takas yapabilirsiniz. Bitcoin kullanım açısından fiili paraya ne kadar benzer gözüksede, Üretim(Basım) açısından tamamen farklıdır. Örneğin TL fiili para biriminin üreticisi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıdır(Darphane). Paranın üretimi aşamasında gerekli gördüğü operasyonel durumlarda TL basar ve piyasaya dağıtır. Fakat Bitcoinde durum böyle değildir, Piyasaya sürülen Bitcoin Sanal Parası, Mining denilen bir işlem gücü operasyon faaliyeti sonucunda ödül olarak piyasaya sürülür. Bitcoin altyapı olarak Blockchain mimarisiyle şifrelenmiştir(Kriptoloji) Bu şifreleme teknolojisi sayesinde Bitcoin ağında gerçekleşmiş tüm işlemler DLT(Dağıtık Defter Teknolojisi) ile liste şeklinde dağıtık olarak saklanır. Listelerde belirli bir limite kadar veriler kayıt altına alınır ve bu limit tamamlandığında listeler blok olarak kapatılır. Yapılan bu operasyonlar sayesinde gerçekleştirilen ödeme ve transfer işlemleri kayıt altında(Hash) tutulmuş olur.

Bitcoin Hash Nedir? Ne işe Yarar?

Bitcoin mining(madencilik) yapmak isteyen kullanıcıları asıl ilgilendiren kısım hash konusudur. 
Makalenin giriş kısmında bahsettiğimiz gibi Bitcoin ödül sistemiyle üretilir-kazanılır. Bitcoini üretmek içinse Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlerin kayıt altına alınırken belirli matematiksel formüllerle birbirine benzersiz olarak Hashlenmesi(şifrelenmesi) gerekir. Aksi takdirde Bitcoin ağında yapılan hiç bir işlemin güvenirliliği kalmaz.  Herhangi bir güvenlik zaffiyeti olmaması için Satoshi Nakamotonun kurduğu sistemde, Matematiksel ver aritmetiksel işlemler yapan GPU(Ekran Kartı) ve CPU(İşlemci) bilgisayar donanımları devreye giriyor. Ağ üzerinde yapılan işlemlerin kayıt altına alındığı bir blok yaratıldığında, Madencilerin donanımları aracılığıyla bloktaki verileri matematiksel işlemlerden geçirerek bu blokların içerisindeki verilerin harf ve rakamlardan oluşan bir özeti çıkartılır. Özetle Hash sayesinde listesinin boyutu küçülür ve hiç bir veri kaybı yaşanmadan saklanmasına olanak sağlar. Bu işlem bir madenci tarafından gerçekleştirildiğinde-tamamlandığında 6.25 BTC'lik blok ödülü ile kazanır. Bitcoin ağında madencinin bloğu tamamlandığı(Hashlediği) duyurulur ve diğer kullanıcıları madencilik konusunda teşvik etmeye çalışılır.


Bitcoin Madencilik Yöntemleri

 • GPU ile Bitcoin Madenciliği
 • CPU ile Bitcoin madenciliği
 • ASIC Mining Donanımı ile Madencilik
 • Cloud-Bulut Sistemleriyle Madencilik

 

ASIC- Madencilik Donanımı

GPU ve CPU'nun kazım için yeterli gelmemesiyle beraber ortaya çıkmış daha yüksek kapasitede HASH oranına sahip doğrudan madencilik donanımıdır.

GPU – Grafik Kartı Madenciliği 

İşlemcilerin(CPU) yetersiz kalması nedeniyle ve daha hızlı işlem yapabilme kapasitesiyle günümüzde en çok ilgi gören madencilik yöntemidir. 

CPU – İşlemci Madenciliği 

Şuanda sıradan İşlemci donanımlarıyla veya evlerimizde ki cihazların işlemcileriyle madencilik yapmak neredeyse imkansızdır. Getirisi çok az olacağı gibi cihazın ömrünüde hızlıca tüketecektir.


Cloud(Bulut) Madenciliği

Bulut firmaları aracılığıyla Uzak sunucudan Hash gücü kiralayarak yapılan madencilik türüdür. Fiili olarak bir donanıma ihtiyacınız olmadığı gibi Bakım, Elektrik ve Arıza gibi masrafları önlemeyi sağlar.

Madencilik Havuzları

Madencilik havuzları bir çok madenciyi ortak bir platformda birleştirerek blok bulma şansınızı artırır ve bir bloğa birden çok madencinin operasyon yapabilmesini sağlar. Böylelikle çok daha hızlı bloklar bittiği için hızlı bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.


En Çok Kullanılan Madencilik Havuzları


1. F2Pool
2. Poolin
3. AntPool
4. Huobi.pool
5. ViaBTC
6. 1THash&58COIN
7. SlushPool

Özet;

Bitcoin madenciliği görüldüğü kadar basit gözükmeyip uzunca emek ve yatırım gerektirmektedir. Madenciliğe başlamadan önce derin araştırmalar yapıp kendinize ve bütçenize uygun bir iş olduğuna emin olunuz. Aksi takdir kazançlı bir sistem olarak görülen madencilik sizleri zarara uğratabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Hindistan'daki Ölümcül Covid-19 Salgını

  Hemen Oku.
 • Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran Meslekler

  Hemen Oku.
 • Gökyüzünün Yeni Şahinleri: İnsansız Hava Araçları

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


 • Hikmet Babacan

  18.04.2021 11:32:00

  Başarılı bir yazı ve gerçekten bilgilendirici olmuş. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

 • Serhat S

  18.04.2021 17:10:00

  uzun zamandır bitcoin madenciliği nedir, bu işten nasıl gelir elde edilir diye merak ediyordum fakat hiç araştırmamıştım bu yazı bilgilendirici oldu bitcoin borsası ve altyapısıylada ilgili de yazı yazarsanız sevinirim.

Yorum Yap