Demir Kubbe Sistemi Nedir ? - TeknoYouth

Sanayii

12.05.2021 20:13:00

Demir Kubbe Sistemi Nedir ?

Demir Kubbe nedir, araştırma konusu olmaya devam ediyor. İsrail'in Mescidi Aksa'da uyguladığı baskı ve şiddetin ardından Hamas yönetimi tarafından Gazze'den Tel Aviv'e yüzlerce roket fırlatıldı. Roketler 'Demir Kubbe' tarafından havada vuruldu. O görüntüler sosyal medyada çok konuşuldu. Peki Demir Kubbe nedir, özellikleri nelerdir?

Demir Kubbe nedir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. İsrain Mescidi Aksa'da ibadet eden müslüman Filistinli'lere yönelik saldırıların ardından Hamas tarafından İsrail devletine bir süre tanınmıştı. Tanınan sürede İsrail polisinin şiddeti devam ederken Gazze'den Tel Aviv'e 130 roket fırlatıldı. Fırlatılan roketlerin büyük bölümü İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından havada vuruldu. Peki Demir Kubbe nedir, özellikleri nelerdir?

DEMİR KUBBE NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Demir Kubbe, İsrailli Rafael Advanced Defense Systems şirketi ve İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından geliştirilmiş mobil bir hava savunma sistemidir.

İsrail'in, Gazze ve Batı Şeria'dan gelebilecek roket ya da diğer hava saldırılarına karşı oluşturduğu gelişmiş bir hava savunma sistemidir. İsrail, Hamas'ın ve diğer direniş gruplarının attığı roketlerin verdiği zararı ve can kaybını en aza indirmek için 2011 yılında bu sistemi tamamlamış ve hizmete açmıştır. Temeli ise 2005'te atılmıştır; Hizbullah ve Hamas saldırılarının yoğun olduğu bir dönemde, "vatandaşları korumak" için çalışmalar yapılmıştır. 2011 yılında hizmete girmiştir. Çalışma şekli ise atılan füzeyi tanımlamak, hedefe kilitlenmek ve roketi veya füzeyi havadayken imha etmek. Sistem, hizmete girdiği 2011 yılından bu yana atılan her 10 füzeden 8 tanesini havada vurmuştur. Günümüzde de kullanılmaktadır.

"Demir Kubbe" adı verilen kısa menzilli sistem, radar ve kameralarla çalışıyor, roket ve top mermilerini fırlatışından birkaç saniye içinde tespit ve imha ediyor.

Gazze Şeridi'nden İsrail'e atılan roketler karşısında "Demir Kubbe" adı verilen hava savunma sistemlerinin başarısız kalmasının caydırıcı bir denklem oluşturduğunu belirtiyor.

İsrail yönetiminin en çok güvendiği savunma sistemlerinden Demir Kubbe'nin aşılarak Filistinli direniş gruplarının roketlerle Tel Aviv'i hedef alması İsrail'de güvenlik endişelerine yol açtı.

Tel Aviv'in böylesine büyük bir saldırıya uğramasının İsrail tarihinde bir ilk olduğunu belirten uzmanlar, Gazze'ye olası bir kara operasyonun ise Filistin direniş gruplarına yarayacağı görüşünde. Filistinli siyasi analist ve yazar İbraihm el-Medhun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı tepkinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek "Şüphesiz işgal devletine (İsrail'e) bir tepki olacaktı. Tel Aviv saldırısı bir ilk değil. 2012 ve 2014 yıllarında da hedef alınmıştı ancak saldılar bu derece yoğun değildi." dedi.

Washington'da başkanlık Donald Trump'tan Joe Biden'a devrolurken, İran'ı baş düşman kabul eden İsrail'in geliştirip 2011'den beri kullandığı Demir Kubbe'yi satın alan ABD'nin bu hava savunma sisteminin füze avcısı bataryalarını Körfez ülkelerine konuşlandırması bekleniyor. ABD Başkanlığını 20 Ocak'ta devralan Joe Biden'ın selefi Donald Trump'ın bir dizi Müslüman Arap ülkesinin İsrail'le normalleşme anlaşmalarına varmasını sağlaması sonrası, ABD'nin İsrail'den aldığı Demir Kubbe hava savunma sistemlerini Körfez ülkelerindeki üslerine konuşlandırmaya hazırlandığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Savunma Sanayi'nde Önemli Gelişmeler: Temel Kotil'in Açıklamaları

  Hemen Oku.
 • Avrupa Süper Ligi Karmaşası

  Hemen Oku.
 • Demir Kubbe Sistemi Nedir ?

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


 • remzi

  15.05.2021 23:57:00

  gerçekten çok başarılı bir sistem nşallah bizimde hisar gibi sistemlerimizle bu başarıya ulaşabiliriz.

Yorum Yap