Elon Musk Başarıya Ulaştı: Starship Roketi - TeknoYouth

Gündem

6.05.2021 04:21:00

Elon Musk Başarıya Ulaştı: Starship Roketi

Çarşamba gecesi uzay keşfinde iki önemli gelişmeye sahne oldu. SpaceX'in uzay yolculuğu ve Mars uçuşlarında kullanmayı hedeflediği Starship gemisi kalkışın ardından ilk defa patlamadan iniş yaparak Starship başarıya ulaştı. Blue Origin şirketi ise uzay manzarası izlemek isteyenlere yönelik ilk biletini açık artırmaya çıkardı.

SpaceX Starship: Patlamadan ilk iniş

Tesla kurucusu Elon Musk'ın SpaceX şirketi ise Çarşamba gecesi Starship roketini ilk defa patlamadan yeryüzüne indirmeyi başardı. Önceki prototipler ya iniş yapamayarak düşmüş ve patlamış, ya da inişten kısa süre sonra infilak etmişti.

ABD'nin Texas eyaletinde Türkiye saatiyle 01.30'da kalkış yapan SN15 kodlu prototip ise ilk defa başarılı bir iniş yaptı. Yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe çıkan Starship, fırlatıldıktan altı dakika sonra yere indi. Starship'in Mars yolculuğu için kullanılması planlıyor.

SpaceX, Starship'lerin 2024'te insanları aya taşıması için NASA'dan geçen ay 3.2 milyar dolarlık bir ihale aldı. Elon Musk her yıl 100 Starship gemisi üreterek insanların Güneş Sistemi'ni kolonileştirmesinin önünü açmayı hedefliyor. 2020'lerin ortasında Mars'a ilk insanlı uçuşu yapmak isteyen Musk, insanlığın 2050'den sonra Kızıl Gezegen'de kendine yeten bir koloni oluşturabileceğini düşünüyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Web Sitesi Yayınlandığında Yapılması Gereken SEO Operasyonları

  Hemen Oku.
 • Şehy'ül Müverrihin: Halil İnalcık

  Hemen Oku.
 • Hindistan'daki Ölümcül Covid-19 Salgını

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


 • Ayşe Yıldırım

  6.05.2021 09:02:00

  Ahmet bey, gerçekten yazılarınız çok başarılı, merakla okuyorum ve takip ediyorum sizi. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

Yorum Yap