Hindistan'daki Ölümcül Covid-19 Salgını - TeknoYouth

Sağlık

28.04.2021 20:36:00

Hindistan'daki Ölümcül Covid-19 Salgını

Halk oksijensizlikten ölürken, zenginler özel jetlerle yurt dışına kaçıyor...

 

Hindistan'ın ultra zenginleri ülke rekor sayıda bildirilen yeni vaka ve ölümlerle mücadele ederken özel jetlerle BAE, Tayland ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışına kaçıyor. Seyahat ve karantina yasaklarını bu şekilde delebilen zengin Hintliler 6 kişilik bir jet için 31 bin dolar (yaklaşık 250 bin lira) İngiltere’ye gitmek için ise 138 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 140 bin lira) ödüyor. Diğer taraftan, sağlık sisteminin çökmesine neden olan ve ve korkunç bir oksijen kıtlığına yol açan bir salgının merkez üssü olan Hindistan, son çareyi orduda aradı. Bu kapsamda askeri tesislerde bulunan oksijenin ve emekli askeri tıp çalışanlarının sivil hastanelere nakledileceği aktarıldı

SON 24 SAATTE 340 BİNİ AŞKIN YENİ VAKA

Hindistan’daki toplam corona virüs ölümleri, son 24 saat içinde bildirilen 2 bin 771 ölümle birlikte 200 bin dönüm noktasına ulaştı. Bununla birlikte, bu süreçte ülke 323 bin 144 yeni vaka kaydetti, hastaneler yatak ve oksijen kaynağı sıkıntısı nedeniyle hastaları geri çevirdi. Öte yandan, hükümet yıkıcı krizin üstesinden gelmek için silahlı kuvvetlerini yardıma çağırdı. Savunma Genelkurmay Başkanı General Bipin Rawat ordu rezervindeki oksijeninin  hastanelere gönderileceğini ve emekli askeri sağlık personelinin sağlık tesislerine katılacağını açıkladı.

ZENGİNLER ÖZEL JETLERLE ÜLKEDEN KAÇTI

Hindistan, son iki hadtadır ülkenin sağlık sistemini ve krematoryumlarını  tamamen alt üst eden ve korkunç bir oksijen kıtlığına yol açan pandeminin yeni merkez üssü haline geldi. Ancak, endişe verici rakamlar, zengin Hintlileri seyahat kısıtlamaları yürürlüğe girdikçe son dakika uçuşları ve özel jetler için binlerce ödeme yapmaya sevk ediyor. 

Zengin Hintlilerin en popüler güzergahı ise, Hindistan'a kısa bir mesafede olan Birleşik Arap Emirlikleri. BAE, 25 Nisan'dan itibaren Hindistan’dan gele uçuşların 10 gün süreyle yasakladığını duyurmasına rağmen, özel jetler bu durumdan etkilenmedi. Charter şirketi Air Charter Service India'nın bir sözcüsü AFP'ye verdiği demeçte, özel jetlere olan ilginin "kesinlikle çılgınca" olduğunu ifade ederek, “Yarın Dubai'ye 12 uçuşumuz var ve her uçuş tamamen dolu" ifadelerini kullandı.

DUBAİ'YE 6 KİŞİLİK UÇUŞUN FİYATI 300 BİN LİRA

Bir başka özel jet sağlayıcısı Enthrall Aviation, son birkaç gün içinde yüzlerce talep aldıklarını belirtti. Şirket sözcüsü, "Talebi karşılamak için yurt dışından daha fazla uçak talep etti. Mumbai'den Dubai'ye 13 kişilik bir uçak kiralamak 41 bin dolara (yaklaşık 340 bin lira), altı kişilik bir jet kiralamak ise 36 bin dolara (yaklaşık 300 bin lira)  mal oluyor. Tayland’a da birkaç uçuş gerçekleştirdik. Ancak çoğunlukla talep Dubai'ye yönelik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


  • Yahya Kemal Özelinde Türk Şiiri

    Hemen Oku.
  • Türk Deniz Kuvvetlerinin Tarihi Genel İncelemesi

    Hemen Oku.
  • Gökyüzünün Yeni Şahinleri: İnsansız Hava Araçları

    Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


Yorum Yap