İnternet-Modem Kurulumu - Wifi Şifresi Değiştirme - TeknoYouth

Bilgi Teknolojileri

18.04.2021 22:47:00

İnternet-Modem Kurulumu - Wifi Şifresi Değiştirme

Asus marka bir modem ele alınarak sizlere modem kurulumu ve İnternet kurulumu hakkında genel bilgi vermeye calışacağız. Modem arayüzleri genellikle birbirine benzerdir, Kurulum ve nitelik bakımında aynı mantıkla çalışırlar. Farklı bir marka modem kurulumu yaparkende uygulayacağınız işlemler yazımızda belirtilenler gibidir. Yaşanacağınız herhangi bir probleme karşın yorum yap kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 

Modem-Router üreticileri Modem Kurulumlarını kolaylaştırmak için Modem arayüz içerisinde Hızlı Kurulum aracını bulundururlar. Bu araç sayesinde modeminizi çok daha hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Bu araca ulaşabilmek için ilk önce Modeminizin Bağlantılarını yapmanız gerekmektedir.

Bağlantı Haritası

 1. DSL Soketine – Telefon Hattınızdan gelen kablo
 2. Ethernet Soketlerine – İnternet erişimi verilecek cihazın ethernet Girişine(Kablolu bağlantı için – Kablosuz bağlantı yapacaksanız gerek yok)
 3. Güç Soketi - Adaptör Bağlantısı

Bağlantılar tamamlandıktan sonra yapılması gerekenler

1- Eğer kablosuz bağlantı ile erişim sağlayacaksak, modemin alt tarafından bulunan etiketteki Wifi-SSID bilgilerinde belirtilen wifi adı ve şifreyi girerek bir cihazdan(Telefon-Bilgisayar) bağlantı gerçekleştirmek. Eğer kablolu bağlantı yapmışssanız doğrudan ikinci adıma geçebilirsiniz.

2- Bağlantıyı sağladığımız cihazımın İnternet tarayıcısının üst tarafında bulunan adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak arayüz pencerisine giriş sağlayın. Eğer 192.168.1.1 parametresi çalışmıyorsa 192.168.2.1 şeklinde düzenleyerek tekrardan bağlantı kurmaya çalışın.

3-Modemin ilk kurulumunda genelde arayüz şifreleri default olarak aşagıdaki listede ki gibi olur.

 • admin - admin

 • admin – ttnet

 • admin - turktelekom

 • admin - superonline

 • admin - internet sağlayıcınızın adını giriniz..

 • admin - BOŞ

4- Giriş gerçekleştikten sonra önümüze gelen pencerede bulunan Hızlı İnternet Kurulumu Aracına tıklayınız. Bu noktada ihtiyacınız olan tek bilgi İnternet sağlayıcı firmanızın vermiş olduğu Kullanıcıadı ve şifrelerdir. Bu bilgiler internet bağlantısı için başvuru yaptığınızda e-posta yoluyla ve Sms yoluyla sizlere iletilir. Eğer bilgilere ulaşamıyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak bağlantı için gerekli bilgilerin sizlere iletilmesini isteyebilirsiniz.

Örnek bağlantı bilgileri :

K.Adı: teknoyouth@ttnet Şifre: 123456

K.Adı: teknoyouth@superonline Şifre: 123654

5- Giriş ekranında bağlantı bilgilerinizi girdikten sonra SSID adınızı ve Şifrenizi düzenlenmeniz istenecektir. SSID adı kablosuz(Wİ-Fİ) adınızdır, SSID Şifresi ise Kablosuz oturum için gerekli olan şifrenizdir. Şifrenizin Doğrulama yöntemini WPA2 şeklinde şeçmeyi unutmayınız.

6- Arayüz şifresini değiştirmek isterseniz Yönetim kısmından Arayüz oturum açma bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Default olarak gelen bilgilerin değiştirilmesi Ağa bağlanan kişilere karşı koruma sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Hindistan'daki Ölümcül Covid-19 Salgını

  Hemen Oku.
 • Reklam Mesajlarını ve Aramalarını Engelleme - İleti Yönetim Sistemi(İYS)

  Hemen Oku.
 • Türkiye Büyükşehirlerinde ki Gayri Safi Milli Hasıla

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


Yorum Yap