Reklam Mesajlarını ve Aramalarını Engelleme - İleti Yönetim Sistemi(İYS) - TeknoYouth

Bilgi Teknolojileri

23.05.2021 02:47:00

Reklam Mesajlarını ve Aramalarını Engelleme - İleti Yönetim Sistemi(İYS)

2000'li yıllarından başından itibaren Türkiye'de gelişmekte olan iletişim ağını biz son kullanıcılar ve işletmeler hayatın her alanında kullanıyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber en çok kullandığımız cep telefonları artık vücüdumuzun bir parçası olan iletişim aygıtı gibi. Durum böyle olunca İşletmelerde bu iletişim kanalını kullanarak reklamlar aracılığıyla ürünlerini tanıtmaya-satmaya çalışıyor. Reklamlar ise Kısa mesaj(SMS) ve Sesli pazarlama yöntemleriyle gerçekleşiyor. Çoğu zaman reklamların dozajını ayarlamayan firmalar taciz niteliğinde aramalar ve mesaj yağmurları gerçekleştirerek insanları meşgul ediyorlar. Son kullanıcıları rahatsız eden bu duruma karşın ise Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından ticari elektronik ileti izni verdiğiniz işletmeleri düzenleyebileceğimiz bir sistem inşaa edildi.

İleti Yönetim Sistemi adı verilen bu sistem aracılığıyla işletmeler tarafından gönderilen reklam mesajlarını ve aramalarını engelleyebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak içinse E-Devlet şifrenizi veya İletişim bilgilerinizi(Cep Telefonu Numarası) kullanabilirsiniz. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan sistem günümüze kadar rıza vererek veya rıza dışı, ileti izni verilmiş işletmeleri listeliyor. Gözüken Listeden sizlere rahatsızlık veren işletmenin mesaj(sms) iletisini veya sesli iletisini dilediğiniz gibi engelleyebilirsiniz.

Aradığınız hizmet sağlayıcı/markayı bulamıyor musunuz?

Mevzuat gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı iletişim adresine (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) sahip olan işletmelerin bu izinleri İYS'ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021'dir. Bu tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021'den itibaren İYS ekranlarında görebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi hakkında düşüncelerinizi bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Mutlu günler :)

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Son Arap Kralı Muammer KADDAFİ

  Hemen Oku.
 • Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran Meslekler

  Hemen Oku.
 • İnternet-Modem Kurulumu - Wifi Şifresi Değiştirme

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


 • Ayfer

  23.05.2021 04:13:00

  Çok sağolun büyük bir dertten kurtardınız reklam mesajlarından gına gelmişti

Yorum Yap