Web Sitesi Yayınlandığında Yapılması Gereken SEO Operasyonları - TeknoYouth

Yazılım

9.04.2021 23:04:00

Web Sitesi Yayınlandığında Yapılması Gereken SEO Operasyonları

Bir web sitesi oluşturulurken genellikle en önemli kısım geliştirme(kodlama) aşaması olarak düşünülmektedir. Fakat bir websitesinin arkaplanı ne kadar güçlü geliştirilmiş olsa bile, websiteniz arama motorları tarafından tanınmıyorsa, Geliştirmiş olduğunuz websitesinin kişişel bir günlükten farkı kalmıyor. Web sitenizin bir dijital günlükten farkı olması için içerikleriniz arama motorları tarafından kullanıcılara ulaştırabilir durumda olması gerekmektedir. Kullanıcılara ulaşabilmek içinse Web sitenizi ilk yayına aldığınız aşamada bir kaç operasyon yapmanız gerekmektedir.

Robots.txt Dosyanızı Hazırlama

Bu operasyonların en başında robots.txt dosyanızı hazırlayıp web sitenizinin yayınladığı hosta atılması vardır. Robots.txt arama motorlarının botlarını yönlendiren dosyadır, Arama motoru Botları sitenize geldiğinde ilk olarak Robots.txt dosyanıza bakar. Bu dosya içerisinde sitenizde ki hangi sayfaların-İçeriklerin Indexleneceği bilgisini öğrenirler ve belirlediğiniz parametrelere göre veri toplama işlemini başlatırlar.

Örnek vermek gerekirse websitemiz de sadece İletişim sayfanızın Index almasını istemiyorsunuz, Bu durumda Robots.txt dosyasınız bu şekilde olacaktır;

User-Agent: *
Allow: 
Disallow: /iletişim

Sitemap: https://teknoyouth.com/sitemap.xml
Allow: parametresiyle botların Veri toplabileceğini bellirttik.
Disallow:/İletisim parametresiyle İletişim sayfasından veri çekmesini engellemiş olduk. (Bu kısıma kendi sayfa urlnizi eklemeniz gerekmektedir.)
Sitemap: Sitemapın URL ile konumunu belirttik. Bir sonra ki başlıkta değineceğim. 

 

Robots.txt dosyanızı hazırladıktan sonra FTP bilgileriniz ile uzak sunucuya bağlanarak websitenizin ana dizinine robots.txt dosyanızı yüklemeniz gerekmektedir. Ana dizin httpdocs ve www olarak değişkenlik gösterebilir.

Dosyanızın doğru konuma eklendiğinden emin olmak için https://siteadınız.com/robots.txt urlsini çalıştırdığınızda robots.txt dosyanız görünüyor olmalıdır.

Sitemap.xml Dosyanızı Hazırlama

Sitemap.xml dosyası arama motoru botlarının sitenizi nasıl tarıyacağını gösteren bir yol haritasıdır. Sitemap sayesinde arama motorları ve tarayıcılar sitenizin taranma mantığını anlayacaktır ve bu doğrultada veri toplayacaktır.

Sitemap dosyası sitenizin bütün sayfalarının urllerinin belirtilmesiyle oluşturulur. Veri toplanmasını istemediğiniz sayfaların URL'lerini belirtmemeniz faydanıza olacaktır. Çünkü robots.txt dosyası üzerinden bu URL parametrelerini engellenmiş olmalısınız.Sitemap.xml Dosyasısını, Not Defteri aracaılığıyla XML formatında hazırlayabileceğiniz gibi Online Sitemap.xml dosyası oluşturan siteleri de kullanabilirsiniz.

Örnek Sitemap.xml Dosyası

<urlset>

<url>

<loc>https://teknoyouth.com/</loc>

<lastmod>2021-04-01T11:43:03+00:00</lastmod>

<priority>1.00</priority>

</url>

<url>

<loc>https://teknoyouth.com/Blogs</loc>

<lastmod>2021-04-01T11:43:03+00:00</lastmod>

<priority>0.80</priority>

</url>

<url>

<loc>https://teknoyouth.com/Kategori/yazilim-1</loc>

<lastmod>2021-04-01T11:43:03+00:00</lastmod>

<priority>0.80</priority>

</url>

</urlset>

Online sitemap.xml oluşturma sitesi; Site Map Generator

Sitemap dosyasınıda Robots.txt dosyası gibi uzak sunucunuzda ki anadizizine yüklemeniz gerekmektedir. Sitemap.xml dosyanızın URL'sini Robots.txt dosyasından belirtmeyi unutmayınız.

Google Search Console'a Sitenizi Kaydetme

Google Search Console doğrudan siteniz hakkında; Google'ın veritabanına kayıtlı olan URL verilerini, hangi anahtar kelimeler aracılığıyla Google üzerinde arama sonucu olarak siteniz gösterildiği ve sitenizin veritabanlarında kayıtlı olan kapsamı gibi detaylı bilgileri sizlere sunar. Sitenizi Search Console Tools'a kaydetmek için iki yöntem vardır. Birinci DNS Kaydı yaparak web sitenizin bütün URL formatlarının otomatik olarak eklenmesi. İkinci yöntem ise sitenizin bütün URL formatlarının tek tek elle eklenmesi şeklindedir. Bu yöntemlerden en güvenilir ve stabil olanı DNS kaydı ile web siteniz hakkında tek kaynaktan veri toplamaktır.

Search Console Tools'un sağladığı faydalar sadece sunduğu raporlar ve analizler değildir. Websitenizi Tools'a kaydettiğiniz andan itibaren websiteniz daha hızlı Index alacaktır.

Google Search Console Tools

Websitesini Pingleme

Web sitenize yeni bir içerik eklediğinizde veya bir içeriği güncellediğinizde bu durumdan arama motorlarını haberdar etmek için ping servislerini kullanırız. Bu servisler sitenizde ki değişikliği arama motorlarının yeni bir Index alması için yönlendirilmesini sağlamaktadır. Ping işlemi oldukça basit bir işlem olduğu gibi online olarak toplu şekilde ping gönderebileceğiniz siteler mevcuttur.

Online Ping

Arama Motorlarına Sitenizi Manuel Olarak Kayıt Etmek

Arama motorları, hiç bir aksiyon almasanız bile web siteniz yayına girdikten sonra eğer ki herhangi bir engelleyici içerik bulunmuyorsa, belirli olmayan bir zaman diliminde websitenize botlarını gönderiyor. Fakat bu durum arama motorunun sitenizi daha geç tanımasına ve sitenizin daha uzun zaman diliminde arama motorlarında sonuç olarak gösterilmesine neden oluyor.

Sitenizin daha kısa sürede Indexlenmesi(Tanınması) için yapmanız gereken kayıt işlemleri ise oldukça basit;

1- Google Arama Motoruna Sitenizi Ekleme

Google Site Kayıt

Adresi üzerinden web sitenizin ana URL formatını ve anahtar kelimelerini dahil ederek sitenizi Google'a kayıt edebilirsiniz.

2- Yandex Arama Motoruna Sitenizi Ekleme

Yandex Site Kayıt

Adresi üzerinden yandex hesabı oluşturarak sitenizi kayıt edebilirsiniz.

3- Bing, Yahoo Arama Motoruna Sitenizi Ekleme

Bing Site Kayıt

Adresi üzerinden hesap oluşturarak sitenizi kayıt edebilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler


 • Kolombiya'daki Vergi Reformu Karşıtı Gösterilerde Ölü Sayısı 24'e Yükseldi

  Hemen Oku.
 • Şehy'ül Müverrihin: Halil İnalcık

  Hemen Oku.
 • Akıl Güneşinden Bir Parıltı: İmam Maturidi

  Hemen Oku.

Okuyucu Yorumları


 • Alperen Sevinç

  9.04.2021 23:34:00

  Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, tebrik ederim.

 • Ali Tay

  11.04.2021 20:32:00

  Merhaba, Robots.txt dosyasını ve sitemap.xml'i Ana dizine nasıl yüklüyebilrim mail adresimden ulaşabilirseniz sevinirim.

Yorum Yap